STORM - międzynarodowe studia dla przyszłych menadżerów gotowych na każdą sytuację

STORM -bannerStań się częścią zrównoważonej transformacji i zarządzaj instytucjami w niepewnych czasach ze STORM - wspólnym kierunkiem II stopnia sojuszu SEA-EU. Studia łączą potencjał dydaktyczny sześciu europejskich uczelni nadmorskich, a ich absolwenci otrzymają jedyny w swoim rodzaju dyplom ukończenia wspólnego kierunku Uniwersytetu Europejskiego.

STORM to unikalny program kształcenia, który opiera się na innowacyjnym i wielokulturowym podejściu do pełnienia różnych ról na rzecz zrównoważonego rozwoju w organizacjach - powiedziała dr Joanna Próchniak. - Dzięki międzynarodowej współpracy uczelni sojuszu SEA-EU studenci będę mieć niepowtarzalną okazję na połączenie interdyscyplinarnej wiedzy z wielokulturowym podejściem różnych krajów UE. STORM to studia dla tych, którzy chcą kształtować przyszłość nowoczesnych organizacji i społeczeństwa.

Sustainability Transition for Organisations and Resilience Management (STORM) przygotowuje studentów do zrównoważonego zarządzania i umiejętnego nawigowania instytucjami w niepewnych czasach. Studia są inspirowane morzem i opierają się na wiedzy i doświadczeniu dydaktyków z sześciu uniwersytetów nadmorskiego sojuszu SEA-EU. Kierunek wykorzystuje innowacyjne metody kształcenia, w tym zajęcia oparte na budowaniu umiejętności i mikropoświadczenia, które pomogą studentom rozwinąć dodatkowe kompetencje potrzebne w nowoczesnym miejscu pracy. 

Twórcy Kierunku STORM na Terminalu Baltic Hub

Twórcy kierunku STORM na Terminalu Baltic Hub

Program kierunku STORM został skonsultowany z przedstawicielami świata biznesu, aby dokładnie zdefiniować umiejętności wymagane na rynku pracy. W przygotowania do kierunku włączyły się instytucje ze wszystkich krajów uczelni partnerskich zaangażowanych w inicjatywę. Współpraca z biznesem nie kończy się jedynie na przygotowaniach, twórcy kierunku planują angażować interesariuszy również do prowadzenia zajęć w ramach wspólnych studiów.

Jak wszystkie wspólne kierunki sojuszu SEA-EU, STORM zakłada co najmniej 6-miesięczny okres mobilności. Pierwszy rok odbędzie się na Uniwersytecie Zachodniej Bretanii w Breście, na Uniwersytecie Gdańskim bądź na Uniwersytecie w Splicie. Następnie studenci spędzą trzeci semestr na uczelni w Malcie, Kadyksie lub Bodø, a na ostatnim semestrze staną przed wyborem pomiędzy zrealizowaniem praktyk w instytucji zewnętrznej a napisaniem pełnej pracy magisterskiej.

Skill-based-learning jest fundamentem naszego programu. Oznacza to, że nie uczymy tylko teorii, ale skupiamy się na praktycznych umiejętnościach, które można od razu zastosować w pracy. Każdy moduł został zaprojektowany tak, aby rozwijać konkretne kompetencje, np. zarządzanie zmianą, analiza danych, wyznaczanie celów zrównoważonego rozwoju dla organizacji - powiedziała dr Aleksandra Koszarek-Cyra.

W toku studiów STORM studenci zyskają 5 kluczowych kompetencji potrzebnych do zrównoważonego zarządzania instytucją: 

Świadomość ekologiczna: zrozumienie świata przyrody i jego powiązań z działalnością człowieka, w szczególności z oceanami.

Zarządzanie: ocena procesu i funkcji zarządzania w niepewnym świecie.

„Rama” (kontekst): analiza zewnętrznych czynników zrównoważonego rozwoju na poziomie społecznym, organizacyjnym i menedżerskim.

„Obraz” (dynamika wewnątrzorganizacyjna i rezyliencja): rozpoznawanie ekosystemów organizacyjnych, dynamiki wewnętrznej i budowania odporności poprzez dobre zarządzanie.

Przyszłość zrównoważonego zarządzania: Krytyczna analiza koncepcji zarządzania i tworzenie wizji zrównoważonego podejścia organizacyjnego.

STORM to studia dla osób, które chcą zostać świadomymi, przygotowanymi na wszystko menadżerami i liderami zrównoważonej transformacji w przedsiębiorstwach. Absolwenci kierunku staną się wysoko wykwalifikowanymi, elastycznymi profesjonalistami, wyposażonymi w niezbędne umiejętności i kompetencje do pracy, przewodzenia i rozwoju na różnych stanowiskach kierowniczych w prywatnych korporacjach, organizacjach wolontariackich i instytucjach zarządzających, które działają w coraz bardziej niepewnym otoczeniu.

Czym są sojusze Uniwersytetów Europejskich?

Idea utworzenia Uniwersytetów Europejskich została zapoczątkowana przez przywódców krajów Unii Europejskiej w 2017 r. podczas posiedzenia Rady Europy w Göteborgu. Już wtedy wymieniono utworzenie wspólnych kierunków studiów, jako jeden z najważniejszych celów tej inicjatywy. Niespełna dwa lata później, w 2019 r., setki europejskich uczelni zrzeszonych w sojuszach rozpoczęło pracę nad stworzeniem uniwersytetów przyszłości - opartych m.in. na mobilności, zrównoważonym rozwoju oraz wymianie wiedzy i dobrych praktyk. W 2019 r. Uniwersytet Gdański był jedną z pierwszych polskich uczelni, która dołączyła do programu i już od 5 lat współpracuje w ramach nadmorskiego sojuszu europejskiego SEA-EU.

MJ/SEA-EU

 

 

 

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 3. Kwiecień 2025 - 12:17; osoba wprowadzająca: Krzysztof Kowalczyk Ostatnia zmiana: czwartek, 3. Kwiecień 2025 - 12:33; osoba wprowadzająca: Krzysztof Kowalczyk